Sambata, 29 octombrie

SALA ROSSINI, PALAS CONGRESS HALL

09.00-10.30 Sesiune GL Vaccinologie    
Moderator: Dana Stefana Popescu
Prezentare in plen: Etapele deciziei  informate in procesul de recuperare a vaccinarilor restante din PNI, in practica medicului de familie - Cristina Barbu,  Anca Deleanu, Daniela Stefanescu, Dorica Sandutu, Madalina Vesa, Maria Lup, Sandra Alexiu, Ioana Budiu, Gabriela Iamandi, Gindrovel Dumitra

10.30-11.00 PAUZA DE CAFEA         

11.00-13.00 Sesiune GL pentru Sanatatea Copilului
Moderatori: Iuliana Picioreanu, Aurel Condrea, Maria Ionita, Mihaela Nastasa
Discutie plenara: Abordarea pragmatica  a alimentatiei copilului in cabinetul medicului de familie - Iuliana Picioreanu, Aurel Condrea, Maria Ionita, Mihaela Nastasa

13.00 INCHIDEREA CONGRESULUI

13.00-14.00 ACORDAREA CERTIFICATELOR DE PARTICIPARE (SECRETARIAT - SALA VERDI, PALAS CONGRESS HALL)

SALA VIVALDI, PALAS CONGRESS HALL

09.00-09.40 Sesiune GL pentru Sanatatea Copilului
Moderatori: Iuliana Picioreanu, Aurel Condrea, Maria Ionita, Mihaela Nastasa
09.00-09.20 Obiceiurile alimentare la copilul scolar mic din Romania - Florentina Moldovanu
09.20-09.40 Screeningul neonatal pentru boli rare: ce trebuie sa stie medicul de familie - Dana Teodora Anton-Paduraru, Iuliana Picioreanu

09.40-10.10 Simpozion SNMF organizat cu sprijinul neconditionat al companiei Angelini: ASU - dovezi clinice de eficienta in tratamentul bolii artrozice - Elena Rezus

10.10-10.30 Cercetare in medicina familiei. Agenda European General Practice Research Network (EGPRN) - Claudia Iftode

10.30-11.00 PAUZA DE CAFEA

11.00-12.00 Sesiune GL Tineri Medici    
11.00-11.30 De ce am ales medicina de familie - Mihai Mara
11.30-12.00 Schimb de experienta intr-un cabinet din Danemarca - Engya Jakab

13.00-14.00 ACORDAREA CERTIFICATELOR DE PARTICIPARE (SECRETARIAT - SALA VERDI, PALAS CONGRESS HALL)

SALA MOZART, PALAS CONGRESS HALL

09.00-10.30 Atelier GL Gastro    
Benign-Malign: diagnostic  ecografic - atelier de elastografie si ecografie cu substanta de contrast - Gheorghe Balan, Catalina Mihai, Gabriela Stefanescu, Catalin Andriescu, Marilena Caliman    

10.30-11.00 PAUZA DE CAFEA

11.00-12.30 Atelier GL Vaccinologie    
Recuperarea vaccinala a copiilor restantieri - Dana  Stefana Popescu, Cristina Barbu, Anca Deleanu, Daniela Stefanescu, Dorica Sandutu, Madalina Vesa, Maria Lup, Sandra Alexiu, Ioana Budiu, Gabriela Iamandi, Gindrovel Dumitra

13.00-14.00 ACORDAREA CERTIFICATELOR DE PARTICIPARE (SECRETARIAT - SALA VERDI, PALAS CONGRESS HALL)