Program ZMF 2019

Miercuri, 15 mai 2019

SALA BUSINESS
09:30-13:30 Curs Pre-Conferință – Anticoagularea, de la A la Z

Lectori: Dan Dobreanu, Alina Scridon, Andreea Varga
09:30-11:00 Sesiunea 1 – „De la celulă…”
09:30-10:00 Fiziologia şi fiziopatologia hemostazei – Alina Scridon
10:00-10:30 Tratamentul antitrombotic, unde, când şi cum – Dan Dobreanu
10:30-11:00 Dileme şi răspunsuri – Alina Scridon, Dan Dobreanu

11:00-11:30 Pauză de cafea

11:30-13:30 Sesiunea 2 – „…la patul bolnavului”
11:30-12:00 Tratamentul anticoagulant oral: pentru ce pacient în practica medicului de familie ? – Andreea Varga
12:00-12:30 Tratamentul anticoagulant în fibrilaţia atrială – opinia cardiologului – Dan Dobreanu
12:30-13:00 Tratamentul anticoagulant în fibrilaţia atrială – opinia medicului de familie – Andreea Varga
13:00-13:30 Dileme şi răspunsuri – Dan Dobreanu, Andreea Varga

13:30-14:30 Pauză de prânz

14:30-19:00 Curs Pre-Conferință – Boala venoasă cronică
Lectori: Sorin Băilă, Toni Feodor, Loredana Piloff
14:30-16:00 Sesiunea 1
14:30-14:45 Cât de gravă este boala venoasă cronică? Între diagnostic precoce, monitorizare și complicații – Sorin Băilă
14:45-15:00 Care este evoluţia naturală a bolii venoase cronice? Repere epidemiologice – Toni Feodor
15:00-15:10 Boala venoasă cronică – provocări pentru medicul de familie – Loredana Piloff
15:10-15:25 Condiții clinice favorizante pentru apariția BVC – Sorin Băilă
15:25-15:40 Pacientul cu BVC. Complicaţii, prognostic – Toni Feodor
15:40-15:55 Diagnostic precoce în BVC – Loredana Piloff
15:55-16:00 Discuţii

16:00-16:30 Pauză de cafea

16:30-17:30 Sesiunea 2
16:30-16:45 Detectarea și gestionarea factorilor de risc și a bolilor asociate – Sorin Băilă
16:45-17:00 Abordarea terapeutică a pacienților cu BVC. Managementul pacienților cu BVC – Toni Feodor
17:00-17:15 Boala venoasă cronică – mesaje cheie pentru medicul de familie – Sorin Băilă
17:15-17:25 Boala venoasă cronică – mesaje cheie pentru chirurgul vascular – Loredana Piloff
17:25-17:30 Discuţii

17:30-19:00 Sesiunea 3
17:30-17:40 Prevenirea BVC și a dizabilităților în BVC constituită – Toni Feodor
17:40-17:50 Principii de tratament în BVC – Sorin Băilă
17:50-18:00 Pacientul cu boală venoasă cronică; rolul medicului de familie – Loredana Piloff
18:00-18:20 Pacientul cu BVC – rolul flebologului – Sorin Băilă
18:20-18:40 Implicarea pacienţilor în managementul bolii. Aderenţa la tratament. Educaţie pentru pacienţii cu BVC – Loredana Piloff
18:40-19:00 Concluzii, întrebări, discuţii


Joi, 16 mai 2019

SALA GRAND
10:00-11.30 Sesiunea Grupului de Lucru CardioMF

Moderatori: Loredana Piloff, Rodica Tănăsescu
10:00-10:20 HTA: ghiduri noi, probleme vechi – Rodica Tănăsescu, Daniela Mihaela Baltă, Codruţa Popescu, Loredana Piloff
10:20-10:40 Pacientul cu dislipidemie, de la teorie la practică – Daniela Mihaela Baltă, Rodica Tănăsescu, Codruţa Popescu, Loredana Piloff
10:40-11:00 „Toate-s vechi şi nouă toate” în prevenţia cardiovasculară – Codruţa Popescu, Daniela Mihaela Baltă, Rodica Tănăsescu, Loredana Piloff
11:00-11:20 Actualităţi în prevenția bolilor cardiovasculare – Loredana Piloff, Rodica Tănăsescu, Daniela Mihaela Baltă, Codruţa Popescu
11:20-11:30 Discuţii

11:30-12:00 Pauză de cafea

12:00-12:30 Simpozion Terapia
Considerente terapeutice în Boala Arterială Periferică – Attila Frigy

12:30-12:45 Simpozion Gedeon Richter
Declinul cognitiv şi tratamentul diverselor forme de tulburări circulatorii cerebrale – Rodica Tănăsescu

12:45-13:00 Simpozion Gedeon Richter
Utilitatea şi siguranţa antiinflamatoarelor nonsteroidiene în activitatea zilnică – Horaţiu Popovici

13:00-13:30 Simpozion Terapia
Considerente terapeutice în durerea neuropată – Simona Szasz

13:30-14:30 Pauză de prânz

14:30-16:00 Sesiunea Grupului de Lucru Diabet, nutriție și boli metabolice
Moderator: Daciana Toma
14:30-14:50 Actualităţi în prevenţia şi depistarea precoce a prediabetului şi a diabetului zaharat 2 – Daciana Toma
14:50-15:10 Evaluarea iniţială a pacienţilor cu obezitate – Dana Ştefana Popescu, Laura Mihalache, Lidia Iuliana Arhire, Otilia Niță, Andreea Gherasim
15:10-15:30 HTA la pacientul cu diabet zaharat 2, o adevărată provocare – Daniela Mihaela Baltă, Daciana Toma
15:30-15:50 Evaluarea periodică a pacientului cu diabet zaharat 2 – Dana Ştefana Popescu, Andreea Gherasim, Laura Mihalache, Otilia Niță, Radu Sebastian Gavril, Ovidiu Mitu, Lidia Iuliana Arhire
15:50-16:00 Discuţii

16:00-16:30 Pauză de cafea

16:30-17:00 Simpozion Sanofi
Tipuri diferite de dureri abdominale spastice – o opţiune terapeutică comună – Călin Cipaian

17:00-18:00 Simpozion Servier
Aderenţa la tratament şi adaptarea comunicării cu pacienţii – Claudiu Stoicescu

18:00-19:00 Festivitatea de deschidere a Conferinţei

19:00 Cocktail de bun venit


Joi, 16 mai 2019

SALA BUSINESS
10:00-11:10 Sesiune Varia 1

Moderator: Elen Crăciun
10:00-10:20 Intervenţie chirurgicală sau îngrijire la domiciliu? – Delia Ciucă
10:20-10:40 Tumoră abdomino-pelvină gigantă la o pacientă de 12 ani depistată în cabinetul medicului de familie – prezentare de caz – Elen Crăciun
10:40-11:00 Despre chirurgia de azi în hernia inghinală – Florin Gavrilaş
11:00-11:20 Istoricul medicinei holistice – Georgeta Sinițchi
11:20-11:30 Discuţii

11:30-12:00 Pauză de cafea

12:00-13:30 Sesiune Varia 2 – Medicina de Familie
Moderator: Ioan Ţilea
12:00-12:15 Testul de mers de 6 minute la diferite subseturi de pacienţi cu hipertensiune pulmonară – Andreea Varga, Ioan Ţilea, Oana Ionescu, Radu Tătar, Remus Şipoş
12:15-12:30 Insuficienţa cardiacă cu fracţie de ejecţie păstrată – ar trebui să extindem screening-ul? – Andreea Varga, Ioan Ţilea, Paula Anca Sulea, Dragoş Butiulcă
12:30-12:50 Incidenţa şi etiologia hipertensiunii pulmonare în centrul de excelenţă Târgu Mureş, România – Ioan Ţilea, Andreea Varga, Dorina Nastasia Petra, Dragoş Gabriel Iancu
12:50-13:05 Boli cardiovasculare la pacienţii cu neoplazii hematologice – Dorina Nastasia Petra, Andreea Varga, Claudia Floriana Suciu, Ioan Ţilea
13:05-13:20 Un studiu radiologic al tendinopatiilor calcifiante – Claudia Floriana Suciu, Andreea Varga, Ioan Ţilea
13:20-13:30 Tendința evoluţiei obezităţii şi dislipidemiei la pacienţii unui cabinet de medicina familiei – un studiu retrospectiv – Radu Tătar, Andreea Varga, Dorina Nastasia Petra, Ioan Ţilea

13:30-14:30 Pauză de prânz

14:30-16:00 Sesiunea Grupului de Lucru Sănătatea copilului
Moderator: Iuliana Picioreanu
14:30-14:50 Blitz-diagnostic în erupţiile cutanate febrile la copii – Rodica Fărcăşanu
14:50-15:05 Atitudinea medicului de familie în faringita cu Streptococ Beta Hemolitic grup A – Iuliana Picioreanu
15:05-15:20 Strategia abordării cazurilor de pneumonie comunitară la copil – Mihaela Năstasă
15:20-15:40 Consilierea ca metodă de prevenţie a obezităţii la copil în cabinetul medicului de familie – impactul aplicării protocolului OMS – Adriana Dogaru
15:40-16:00 Managementul bolii diareice acute în cabinetul medicului de familie şi în centrele de permanenţă – Iuliana Picioreanu

16:00-16:30 Pauză de cafea

16:30-18:00 Sesiunea Grupului de Sănătatea Mintală
Moderator: Camelia Bakri
Dezbatere: Diagnosticul psihiatric bazat pe dovezi – Cristian Sever Oană, Camelia Lucia Bakri, Melinda Boroş

Joi, 16 mai 2019

SALA RED
14:00-16:00 Atelier al Grupului de Lucru Diabet, nutriție și boli metabolice
Picior diabetic

16:00-18:00 Dezbatere
16:00-17:00 Pregătirea rezidenţilor de medicina familiei – Viorela Enăchescu, Andrea Neculau
17:00-18:00 Caietul rezidentului, evaluare de etapă – Viorela Enăchescu, Andrea Neculau


Vineri, 17 mai 2019

SALA GRAND
10:00-10:45 Sesiunea Grupului de Lucru RespiRo

Moderator: Adela Iancu
10:00-10:20 Rolul medicului de familie în managementul sindromului de apnee în somn – Adela Iancu
10:20-10:40 Fumatul: comportament cu risc în rândul studenţilor la medicină – UMF Carol Davila Bucureşti – Adela Iancu
10:40-10:45 Discuţii

10:45-11:15 Simpozion Pfizer
Programul Naţional Stop Fumat!, un mit devenit realitate – Corina Mărginean

11:30-12:00 Pauză de cafea

12:00-12:30 Simpozion Sanofi
Managementul pacientului cu NAFLD în cabinetul medicului de familie – Dan Georgescu

13:30-14:30 Pauză de prânz

14:30-15:00 Simpozion Pfizer
10 aspecte practice esenţiale în abordarea modernă a pacienţilor cu diabet zaharat – Delia Reurean-Pintilei

15:00-15:30 Simpozion AstraZeneca
Împreună pentru pacientul cu sindrom coronarian acut în primul an post eveniment – Rodica Tănăsescu

15:30-16:00 Simpozion Pfizer
Vaccinarea antimeningococică de la “A la Y” – Sorin Man, Gindrovel Dumitra

16:00-16:30 Pauză de cafea

16:30-17:30 Sesiunea Grupului de Lucru Nefrologie
Moderatori: Liliana Tuţă, Dina Mergeani
Abordarea pacientului renal, mai mult sau mai puțin complicat, de către echipa medic de familie-nefrolog – Liliana Tuță, Zitta Popa, Dina Mergeani, Lavinia Toma

17:30-17:45 Simpozion Gedeon Richter
Pilula contraceptivă: mituri, realităţi şi opţiuni în recomandarea personalizată – Elena Ucenic

19:30 Gala Dinner


Vineri, 17 mai 2019

SALA BUSINESS
10:00-11:30 Sesiunea Grupului de Lucru Tineri medici

Moderator: Engya Jakab
10:00-10:10 Boala depozitelor de glicogen, tip I, prezentare de caz – Mădălina Tatarciuc, Daniela Spirea, Cristian Minulescu
10:10-10:20 Aplicaţii clinice ale măsurătorilor de compoziţie corporală – Flavia Andreea Pop, George Dorin Pop
10:20-10:30 Schimburi de experienţă – Conferinţa de la Madrid, 2019 – Andreea Zoderu
10:30-10:50 Monitorizarea gravidei în cabinetul medicului de familie – Andrea Neculau, Claudia Popa
10:50-11:00 O sinteză a practicii medicinei de familie în rural, prin ochii unui rezident MF în primul an – Mirela Csabai
11:00-11:10 Perspectivele asistenţei medicale primare în România – Gabriella Tovissi, Remus Şipoş
11:10-11:30 Rezidenţiatul de medicina familiei, sau cum mă pregătesc să devin medic de familie – Alexandra Popa, Rodica Tănăsescu

11:30-12:00 Pauză de cafea

12:00-13:30 Sesiune Varia 3
Moderator: Sorina Rodica Pop
12:00-12:15 Reacţiile adverse postvaccinale – între mit şi realitate – Emiliana Costiug, Ana-Maria Varariu
12:15-12:35 Abordarea practică a monitorizării pacientului cu HTA, DZ şi dislipidemie cu ajutorul aplicațiilor de calcul de tip excel – Linda Nicoleta Bărbulescu
12:35-12:55 Insuficienţa cardiacă în managementul general al medicilor – intervenţii centrate pe pacient – Rodica Sorina Pop
12:55-13:15 Evaluarea gradului de acceptare a vaccinării anti-HPV – Szidonia-Maria Janos, Emiliana Coştiug
13:15-13:30 Eficacitatea vaccinării anti HPV în scăderea prevalenţei cancerului de col uterin – Experienţa scoţiană – Liviu-Adrian Perde

13:30-14:30 Pauză de prânz

14:30-16:20 Sesiunea Grupului de Lucru GastRo
Moderatori: Laura Condur, Elisabeta Scholl
14:30-14:50 Particularități în abordarea pacientului cu diaree în cabinetul MF – Laura Condur
14:50-15:10 Pacientul cu diaree cronică din perspectiva medicului gastroenterolog – Alina Boeriu
15:10-15:25 Diareea cronică din perspectiva pacientului cu BII – Mihaela Mihalache
15:25-15:40 Medicul de familie și calitatea vieții pacientului cu IBD – Isabella Grosu
15:40-16:00 Diagnosticul corect în diareea cronică – teme de luat acasă – Elisabeta Scholl
16:00-16:20 Screening-ul neoplaziilor digestive: recomandări și limite în practica curentă – Răzvan Miftode

19:30 Gala Dinner


Vineri, 17 mai 2019

SALA RED
11:30-13:30 Atelier al Grupului de Lucru Sănătatea copilului
Pediatrie

13:30-14:30 Pauză de prânz

14:30-16:30 Atelier al Grupului de Lucru Vaccinologie
Vaccinologie

16:30-18:30 Atelier al Grupului de Lucru PalioRO
Cazuri clinice de control al durerii cronice la pacientul paliativ


Sâmbătă, 18 mai 2019

SALA BUSINESS
10:00-11:30 Sesiunea Grupului de Lucru Ginecologie și sănătatea reproducerii
Moderatori: Ana Aurelia Chiș-Șerban, Remus Șipoș
10:00-10:20 Infertilitatea masculină – o problemă reală în viaţa de cuplu – Remus Șipoș
10:20-10:35 Actualităţi în patogenia relaţiei sindrom metabolic-infertilitate – Elena Popa, Andrei Popa, Adorata Coman
10:35-10:55 Rolul medicului de familie în prevenţia infecţiilor cu transmitere sexuală -impactul asupra fertilităţii – Dan Pletea, Dana Ştefana Popescu, Elena Popa
10:55-11:10 Endometrioza – dificultăţi de diagnostic şi implicaţii în fertilitatea feminină – Ana-Aurelia Chiş Şerban
11:10-11:30 Influenţa psihicului asupra fertilităţii – Csongor Toth

11:30-12:00 Pauză de cafea

12:00-13:30 Sesiunea Grupului de Lucru Vaccinologie
Moderatori: Gindrovel Dumitra, Dana Ştefana Popescu
Dezbatere privind ezitarea la vaccinare. Sondajul Naţional al SNMF – Gindrovel Dumitra, Dana Ştefana Popescu, Mădălina Vesa

13:30 Închiderea Conferinţei

SALA BORDO
10:00-11:30 Sesiunea Grupului de Lucru EcografiaMF

Moderator: Mihai Iacob
10:00-10:20 Diagnosticul precoce ecografic al patologiei oncologice în practica medicului de familie. Screening-ul oncologic ecografic în medicina primară între mit şi realitate – Mihai Iacob
10:20-10:40 Proiectul ThyroScreen – Un screening ecografic tiroidian integrat pluridisciplinar la populaţia cu risc crescut realizat în medicina primară. Diagnosticul precoce al patologiei tiroidiene focale maligne în cabinetul medicului de familie – Mihai Iacob
10:40-11:10 Importanţa diagnosticului preoperator precoce în patologia oncologică. Pot fi diagnosticate în stadiile iniţiale în medicina primară, cancerul tiroidian şi cancerul mamar prin evaluarea ecografică? Actualităţi şi perspective – Octavian Neagoe, Mihaela Ionică
11:10-11:30 Sesiune LIVE – Prezentarea unei screening oncologic ecografic general în timp real – Mihai Iacob, Octavian Neagoe (Infrastructură asigurată de compania Liamed Braşov)

11:30-12:00 Pauză de cafea

12:00-13:30 Sesiune Dietă şi nutriţie: Importanţa consilierii nutriţionale în influenţarea stilului de viaţă
Moderatori: Remus Şipoş
12:00-12:20 Evaluarea atitudinii unui grup de cetățeni din Mureş împotriva poluării aerului – Geanina Moldovan, Monica Tarcea
12:20-12:40 Evaluarea profilului de risc asupra stilului de viaţă al adulţilor mureşeni pentru diabetul zaharat de tip 2 – Monica Tarcea
12:40-13:00 Prevalenţa consumului suplimentelor alimentare naturiste la un lot de persoane din Târgu Mureş – Florina Ruţă, Monica Tarcea, Victoria Rus, Maria Sălcudean, Geanina Moldovan, Remus Şipoş
13:00-13:20 Studiu privind comportamentul nutriţional şi asocierea alimentelor la un lot de persoane din Târgu Mureş – Maria Sălcudean, Monica Tarcea, Florina Ruţă, Victoria Rus, Geanina Moldovan, Remus Şipoş
13:20-13:30 Discuţii