Miercuri, 26 octombrie

SALA ROSSINI, PALAS CONGRESS HALL

14.00-16.00 Sesiune comunicari orale
Moderatori: Anca Balan, Daciana Toma, Roxana Chiruta    
14.00-14.15 Sindromul Metabolic (SM) - Deficienta de Vitamina D - Medicina de Familie - Roxana Chiruta
14.15-14.30 AINS - gastropatia in osteoartrita: prerogativa gastroenterologului? - Alexandru Babin
14.30-14.45 Provocarea de a fi medic de familie femeie in Romania. Sunt medicii de familie femei mai expuse sindromului de burn out decat colegii lor barbati? – Anca Balan, DacianaToma, Stefan Feldmann
14.45-15.00 Rolul predictiv al proteinei cationice eozinofilice, IgE-ului total si a eozinofiliei la copii cu hiperreactivitate bronsica - Sergiu Chirila
15.00-15.15 Diversificarea alimentatiei in medicina de familie - metode de implementare - Elen Craciun
15.15-15.30 Eficacitatea si potentialul utilizarii ABPM in asistenta medicala primara - Ioan Tilea
15.30-16.00 Discutii

16.00-16.30 PAUZA DE CAFEA

16.30-17.15 Simpozion SNMF organizat cu sprijinul neconditionat al companiei Danone - Nutricia
16.30-16.45 Varstele si alimentatia. O lume in schimbare - Mariana Graur
16.45-17.15 Noutati in modularea florei intestinale - o noua generatie de nutritie pentru sanatatea digestiva - Alexandru Parvan
17.15-17.45 Rolul medicului de familie in evaluarea obezitatii la copil - Mihaela Adela Iancu, Dumitru Matei    

17.45-18.15 Sesiune Dr. Corina Pop

19.30-20.30 WELCOME COCKTAIL (Atrium, Palas)

SALA VIVALDI, PALAS CONGRESS HALL

14.00-15.30 Sesiune GL Sanatate Mintala: Echipa de ingrijiri primare pentru sanatatea mintala - Cristian Oana, Ileana Efrim, Raluca Nica    
        
15.30-16.00 Simpozion SNMF organizat cu sprijinul neconditionat al companiei Servier: Depresia si comorbiditatile somatice - Mirela Manea    

16.00-16.30 PAUZA DE CAFEA                                
        
16.30-17.00 Simpozion SNMF organizat cu sprijinul neconditionat al companiei Angelini: Cum este somnul dumneavoastra? - Romeo Dobrin
        
17.00-17.30 Simpozion SNMF organizat cu sprijinul neconditionat al companiei Antibiotice: Cand, ce si cat... despre depresie - Andreea Szalontay    
        
17.30-18.00 Simpozion SNMF organizat cu sprijinul neconditionat al companiei Biofarm: Actualitati terapeutice in afectiunile hepatice si cardiovasculare - Livia Greta Padure  

18.00-18.30 Simpozion SNMF organizat cu sprijinul neconditionat al companiei Servier: Perspectiva energetica a managementului anginei pectorale stabile - Catalina Arsenescu Georgescu    

18.30-19.30 CEREMONIA DE DESCHIDERE   

19.30-20.30 WELCOME COCKTAIL (Atrium, Palas)

SALA MOZART, PALAS CONGRESS HALL

14.00-16.00 Atelier GL pentru Sanatatea Copilului: Obezitatea la copil: de la teorie la practica - Iuliana Picioreanu, Laura Trandafir    
        
16.00-16.30 PAUZA DE CAFEA            
        
16.30-17.00 Atelier: Managementul pacientului cu proteza valvulara - Rodica Tanasescu    

17.00-17.35 Sesiune de Postere I
Moderatori: Razvan Miftode, Mihaela Nastase    
17.00-17.05 Argumente pentru colaborarea interdisciplinara: medicina de familie - psihoterapie sistemica familiala si de cuplu, intr-o practica medicala centrata pe client - Elena Ceuca
17.05-17.10 Corelatia intre excesul de greutate(supragreutate/obezitate) si prezenta a trei criterii ale Sindromului metabolic la pacientii cu varste cuprinse intre 18-50 ani si peste 50 ani - Daniela Dan
17.10-17.15 Impactul consilierii in managementul modern al obezitatii copilului in practica medicului de familie - Carmen-Adriana Dogaru
17.15-17.20 Comorbiditati psihiatrice in afectiunile neurologice - Edi Drima
17.20-17.25 Controlul triggerilor la pacientul cu fibrilatie atriala - Merita? - Mariana Floria    
17.25-17.30 Miscarea - importanta recomandarii de la varste tinere - Lacramioara Mercore
17.30-17.35 Interventii preventive adresate riscului de cancer si in mod special cancerului de col uterin in medicina de familie - Simona Rus

17.35-18.00 Salutary Lessons and Prospects - Valerie Marrichereda (Ucraina)

18.00-18.15 Lansare de carte: Tratat de terapie intensiva pediatrica - Constantin Iordache, Alina Luca

19.30-20.30 WELCOME COCKTAIL (Atrium, Palas)